خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

اتصال طلایی سازمانی چیست؟

  اتصال طلایی چیست؟

  وقتی یک مرمت‌کار ژاپنی می‌خواهد جسم شکسته‌ای را مرمت کند، ترک‌های آن را با طلا پُر می‌کند. آن‌ها معتقدند که وقتی چیزی دچار صدمه می‌شود و آسیب می‌بیند، آن‌گاه بسیار زیباتر از قبل می‌شود. این هنر باستانی، اتصال طلایی یا کینتسوگی نام دارد.

   اما دلیل این کار چیست؟ فلسفه‌ی این هنر بسیار جالب و آموزنده است. کینتسوگی بر مفاهیمی مانند پذیرش کاستی‌ها و شکست‌ها در زندگی و خارج‌نشدن از چرخه‌ی زندگی تأکید دارد.

   حال چرا شکستگی را با طلا پُر می‌کنند؟ کینتسوگی می‌گوید که شما بعد از شکست نه‌تنها دچار کاستی و ضعف نمی‌شوید بلکه بسیار ارزشمند شده و می‌درخشید

  اتصال طلایی سازمانی چیست؟

  با برداشتی مفهومی از توضیح و تبیین اتصال طلایی می توان در خصوص سازمان و موارد مربوط به آن نیز اتصال طلایی را تشریح نمود.خصوصاً با توجه به روند این روزهای فرهنگ سازمانی اکثر سازمانها که طی آن  یک کارمند در طول عمر کاری خود در سازمان ، شرکت و اداره خود بارها و بارها با آن روبرو شده است.

  وقتی یک کارمند در طول انجام یک فرآیند شغلی دچار اشتباه می شود ، در اصطلاح کار را می شکند ،چون هم زمان ،هم  کیفیت و هم هزینه را دستخوش تغییر نموده  و امکان دارد با توجه به نوع و حساسیت فرآیند شغلی مذکور غیر از کارایی ، اثربخشی را هم دستخوش تغییر نماید.

  در این حالت با دو دسته واکنش از سوی مسئول خود روبرو می شود که جدای از حساسیت موضوع می تواند تا حدود زیادی ناشی از شخصیت مدیر باشد.

  دسته اول واکنش، انفعالی و سرد (عامرانه) است که در این حالت می تواند توهین و حمله لفظی را در آن انتظار داشت.( مرمت با تلخترین حالت خود به انجام می رسد)

  دسته دوم واکنش، پذیرش خطا توام با تحمل است که در این حالت مهربانی همراه با تاکید بر انجام شیوه صحیح کاری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.( مرمت به شیوه قابل قوبل و ملایم به انجام می رسد)

  در هر دو دسته ،تجربه ماحصل نهایی انجام خطای شغلی است اما نکته مهم این است که همراه این تجربه چه نگرشی یاد داده می شود چرا که کارمند که در مسیر یادگیری می باشد می آموزد که خطا جزء جدایی ناپذیر امور پیرامونی است اما نحوه واکنش به خطا کار، همان نکته ظریفی است که مرمت کار با طلا آن را پر می کند که ارزشنمدتر شود و شاید من و تو به عنوان مدیر با قیری سیاه ....

  اگر اتصال طلایی سرلوحه زندگی شخصی و کاری ما قرار گیرد حتی تجربه های تلخ و شکستهای طاقت فرسا هم در نهایت زیبا می شوند و ما را برآن می دارد که زیبا از آن یاد کنیم و در نهایت این همان میراثی می شود که ما به آیندگان می بخشیم و آنان از آن به گنجینه یاد خواهند نمود....

  در خاتمه نمونه یک اتصال طلایی سازمانی را که در قابل یک داستان مدیریتی می باشد بیان می گردد:

  داستان معروفی از “ تام واتسون” بنیانگذار شرکت بزرگ کامپیوتری I.B.M نقل می کنند که :

  یکی از کارمندانش اشتباه بزرگی مرتکب می شود و مبلغ ده میلیون دلار به شرکت ضرر میزند !این کارمند به دفتر واتسون احضار شده و پس از ورود میگوید : تصور می کنم باید از شرکت استعفا دهم.واتسون در جواب پاسخ داد: شوخی می کنید ؟!! ما همین الان مبلغ ده میلیون دلار بابت آموزش شما پول دادیم!

  محمود نوری شمس آباد

  مدیر آموزش موسسه اعتباری ثامن  و عضو انجمن مدیریت ایران


  این مطلب تا کنون 26 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : طلایی ,اتصال ,انجام ,حالت ,کارمند ,دسته ,اتصال طلایی ,میلیون دلار ,دستخوش تغییر ,فرآیند شغلی ,طلایی سازمانی ,اتصال طلایی سازمانی ,
  اتصال طلایی سازمانی چیست؟

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر